Predavanje S križem je križ je namenjena tistim seniorjem, ki čutijo leta na svojem hrbtu. Imajo občasne ali redne bolečine ob gibanju, in se zavedajo, da je za večjo gibčnost celega telesa potrebno vztrajna vadba in pravilno gibanje lokomotornega sistema.
Premalo se zavedamo, da si sami delamo križ s križem, ter da lahko s spremembo gibalnih vzorcev in prepoznavo naših napak odpravimo ali vsaj omilimo križe, ki nam jih dela križ.
Nepravilno gibanje je posledica nepoznavanja pravilnih gibalnih vzorcev. Zakaj bi se nekdo rezal z rezilom noža, če ve, da lahko rezilo povzroči hudo poškodbo.
Tako je tudi z gibanjem. Pravilnih vzorcev gibanja se moramo naučiti in jih redno vaditi, saj ko le ti postanejo podzavestni, bomo tudi v naglici vstali, skočili ali kaj drugega izvedli pravilno.
Največ težav si ljudje povzročamo z obremenitvijo hrbtenice na primer: sedenje, rotiranje, sklanjanje, dvigovanje bremen, drža v prisilnem položaju ali sklanjanje naprej z rotacijskimi gibi. Največji sovražnik poškodb in bolečin v hrbtenici pa je sedenje.
Poznavanje anatomije naše hrbtenice nam omogoča, da lažje razumeno, kje kaj stoji. Spoznamo vretenca, sklepe, medvretenčne ploščice, mišice, vezi in živce, ki potekajo vzdolž hrbteničnega kanala.
Na laičen način spoznate, kaj pomeni hernija, išias, zdrs medvretenčne ploščice in druge strokovne izraze in kakšne posledice imajo te bolezni na vašo hrbtenico. Predstavimo vam, kaj povzroča te bolezenske spremembe hrbtenice in praktične rešitve, s katerimi lahko preprečite nadaljne degeneracije hrbtenice.
Na koncu je slušatelj zmožen kritično oceniti svojo držo in spozna gibalne vzorce, s katerimi lahko prepreči bolečine v prihodnosti.
Nedavni komentarji